Ubezpieczenie samochodu : Kalkulator OC

  • ● Szybkie kalkulacje
  • ● Najtańsze oferty OC
  • ● Oszczędź nawet 50%!
Wolę porozmawiać :22 563 25 60

Ubezpieczenie OC

Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej zdejmuje odpowiedzialność finansową z ubezpieczonego. Przejmuje ją towarzystwo, które podjęło się ochrony. W razie zdarzenia, do którego doszłoby na skutek działania ubezpieczonego może być poszkodowana osoba trzecia lub jej majątek. W takiej sytuacji poszkodowana osoba ma prawo żądać rekompensaty za poniesione straty. Przy braku OC, taką rekompensatę należy wypłacić z własnego budżetu. Ubezpieczenie zdejmuje z ubezpieczonego ten obowiązek. To właśnie polisa finansowo rekompensuje powstałe straty. W przypadku samochodów i ruchu drogowego ma to ogromne znaczenie. Uszkodzenie samochodu to często bardzo wysokie koszty. Mało kto mógłby sobie pozwolić na to, by zrekompensować taką stratę z własnego, domowego budżetu. Tym bardziej, mało kto byłby w stanie wypłacić odszkodowanie, gdyby doszło do uszczerbku na zdrowiu. Polisa jest więc tutaj doskonałym rozwiązaniem.

Jak wybrać OC

Przede wszystkim należy zastanowić się i rozważyć, jakie są potrzeby i oczekiwania wobec takiej polisy. Jaką ma pełnić funkcję i jakie ma realizować zadanie. Jeżeli ma to być wyłącznie OC, które jest tylko spełnieniem obowiązku nałożonego przez przepisy, to wybór jest prosty. Wystarczy wybrać te, które będzie najtańsze. Pakiet ubezpieczenia obowiązkowego jest ujednolicony i nie ma znaczenia, która firma go oferuje. Wszędzie wygląda tak samo. Może jednak mieć różne ceny, ponieważ to już nie zostało prawnie uregulowane, a prawo rynku pozwala na dowolność w kształtowaniu cen. Tu sprawdzi się więc dobra porównywarka. Wystarczy podać dane auta i właściciela auta i porównywarka zaprezentuje dostępne propozycje wraz z wyceną.

Jeżeli jednak w kręgu zainteresowań znajduje się również AC, czy dodatkowe ubezpieczenie szyb lub opon, wówczas należy nieco bardziej się skupić na poszukiwaniu właściwej oferty. Przede wszystkim należy określić swoje oczekiwania i sprawdzić firmy, które są w stanie je spełnić. Następnie, należy sprawdzić warunki, jakie każda z firm oferuje. Jest to bardzo ważne. Zakres ubezpieczenia może się bowiem różnić, warunki wypłaty odszkodowania mogą też być zróżnicowane. Wszystko ma znaczenie. Wybrać zaś trzeba taką opcję, która w pełni odpowiada. Nie warto zgadzać się na częściowe rozwiązania. Na koniec pozostaje wyboru, w czym już może pomóc cena. Jeżeli bowiem znajdą się dwie lub trzy oferty w tej samej cenie, to warto wybrać po prostu tańszą.

Ubezpieczenie OC trzeba kupić. W jaki sposób zostanie ono wybrane, zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, oczekiwań i stawianych polisie zadań.