AC wariant serwisowy

Tweet
Podziel się
Przez Zespół Porowneo.pl

Ubezpieczenie AC to polisa dodatkowa, wykupowana przez klienta dobrowolnie. Nie ma obowiązku jej zawierać. Leży ono całkowicie w decyzji samego ubezpieczonego. Dostępne jest ono w dwóch wariantach. Jeden z nich to wariant serwisowy, a drugi kosztorysowy. Poniżej omawiamy opcję serwisową polisy.

Poszkodowany w wypadku korzysta z ac serwisowego

Ubezpieczenie AC

Ubezpieczenie AC to, jak wspomniano, polisa dodatkowa, dobrowolna. Nie trzeba jej wykupować, ale jej posiadanie jest niezwykle istotne dla ubezpieczonego. Ubezpieczenie działa wówczas, gdy samochód zostanie uszkodzony z winy samego kierującego autem, a nie z winy innego kierowcy, gdy winny uszkodzeniu nie jest znany, gdy auto zostanie skradzione lub zdarzenie zostanie spowodowane przez zwierzę, którego właściciela nie da się ustalić.

W każdej z tych sytuacji to właśnie AC powinno zadziałać, żeby pokryć koszty ewentualnej naprawy uszkodzonego bądź zniszczonego samochodu. Jak natomiast rozliczyć tę naprawę? Dostępne są dwie wersje wykonania naprawy. Jedna z nich to wersja serwisowa, a druga kosztorysowa. Różnią się one nie tylko nazwą, ale również, a może przede wszystkim,  sposobem i kwotą rozliczenia.

Przeczytaj więcej: AC w wariancie kosztorysowym

AC w wariancie serwisowym

AC w wariancie serwisowym (bezgotówkowym, warsztatowym), przez kierowców i serwisantów zwykle określany krótko jako "warsztat",  to ubezpieczenie, w którym koszt naprawy rozliczany jest na podstawie faktury wystawianej przez warsztat samochodowy ubezpieczycielowi. Rozliczenie odbywa się więc poza udziałem klienta. Ubezpieczyciel, który obejmuje ochroną dane auto, w razie zdarzenia wskazuje, do którego warsztatu właściciel ma wstawić swoje auto i tam należy je zaprowadzić. Jest to warsztat, z którym towarzystwo ubezpieczeniowe ma podpisaną umowę i dlatego właśnie jest to, to miejsce.

Mechanik naprawia auto i wystawia fakturę towarzystwu ubezpieczeniowemu, a ubezpieczony po prostu odbiera swoje auto. Jest to wygodna i bardzo komfortowa forma, która zdejmuje z ubezpieczonego obowiązek znalezienia warsztatu i pokrycia kosztów naprawy. Jest to wersja wybierana częściej przez właścicieli nowszych aut.

Wariant serwisowy AC jest opcją droższą, ale za to wygodniejszą dla kierowców, gdyż wszelkie formalności i rozliczenia leżą po stronie ubezpieczyciela. Zakres likwidacji szkody określają OWU, przy czym niepotrącana jest w tym przypadku amortyzacja za części oryginalne. Naprawa "warsztat" zwykle przebiega według następujących procedur:

  • norm czasowych producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax,
  • według średniej stawki za 1 roboczogodzinę warsztatu naprawiającego określoną markę auta,
  • według ceny części i innych komponentów producenta przewidzianych w systemie Audatex lub Eurotax.

PZU dodatkowo oferuje wariant partnerski, w którym klienci mają do dyspozycji 262 warsztaty, w których możliwa jest naprawa przy użyciu części oryginalnych lub zamienników, w obu przypadkach niepomniejszonych cenowo o amortyzację.

Sprawdź podobne:

Jak wykupić dobre AC na stare auto?

Czy ubezpieczenie samochodu jest kosztem?

Sprawdź oferty X