Wypowiedzenie OC w AXA – gdzie wysłać?

Tweet
Podziel się
Przez Zespół Porowneo.pl

Lada moment kończy się Twoje ubezpieczenie OC w AXA? A może właśnie kupiłeś nowy samochód, który był ubezpieczony i chciałbyś zrezygnować z polisy poprzedniego właściciela? Dowiedz się wszystkiego na temat wypowiedzenia OC w AXA – gdzie wysłać, kiedy możesz zrezygnować z polisy i jak najwygodniej to zrobić.

AXA – jedna z największych grup ubezpieczeniowych w Polsce

AXA to bez wątpienia jedno z największych i najbardziej rozpoznawalnych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce. Jest to francuska firma ubezpieczeniowa, która oferuje polisy na życie, chorobowe, komunikacyjne i majątkowe. Nie każdy wie, że historia firmy AXA sięga zaledwie 50 lat wstecz – powstała ona w latach 70. XX wieku. W 1996 roku AXA połączyła się z paryskim ubezpieczycielem Union des assurances de Paris. Był to moment przełomowy w historii firmy. W krótkim czasie AXA zaczęła zdobywać zagraniczne rynki. Jak pokazuje status firmy w Polsce – z dużym sukcesem.

AXA cieszy się bardzo dużym zaufaniem klientów w Polsce. Firma obecna jest w kraju od 2006 roku. Zgodnie z informacjami, podanymi przez AXA, jest ona piątym ubezpieczycielem w Polsce z 4,7% udziałem rynkowym. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których klienci decydują się na wypowiedzenie OC w AXA. Zdarza się to na przykład wtedy, kiedy klient chce skorzystać z oferty innej firmy ubezpieczeniowej lub kupił auto z wykupionym OC, którego nie chce przedłużać. Na szczęście cały proces wypowiedzenia polisy OC w AXA jest bardzo nieskomplikowany.

Rezygnacja z OC – kiedy można to zrobić?

Istnieje kilka sytuacji, w których możliwa jest rezygnacja z OC. Najczęściej klienci decydują się na zakończenie polisy wtedy, kiedy kończy się obowiązywanie umowy. Powodem może być na przykład znalezienie lepszej oferty na OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Kolejna sytuacja, w której możliwa jest rezygnacja z OC to zakup samochodu, który był ubezpieczony. Nabywcy używanych aut mają dwie opcje – albo będą korzystać z wykupionego OC do momentu, aż polisa wygaśnie, albo rezygnacja z OC wykupionego przez poprzedniego właściciela i zakup nowej polisy.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, na rezygnację z OC mogą zdecydować się osoby, które zakupiły polisę przez internet lub przez telefon. Klient ma prawo zdecydować się na rezygnację z takiego ubezpieczenia w ciągu 30 dni od momentu podpisania umowy. To dobre rozwiązanie dla osób, które zdecydowały się na zakup OC online, jednak okazało się, że nie spełnia ono ich oczekiwań lub też nie zapoznały się ze wszystkimi warunkami umowy. Dodatkowo może się zdarzyć, że 2 ciągu 30 dni po zakupie OC przez internet lub przez telefon klient znalazł o wiele lepszą ofertę – wtedy ma pełne prawo do wypowiedzenia umowy.

Rezygnacja z OC możliwa jest również wtedy, kiedy właściciel pojazdu wyrejestrował go lub doszło do jego trwałej utraty, na przykład gdy samochód został skradziony. W takiej sytuacji należy przedstawić ubezpieczycielowi niezbędne dokumenty, na przykład protokół policyjny nt. kradzieży pojazdu. Ostatnia sytuacja, w której można wypowiedzieć umowę, to rejestracja pojazdu za granicą lub moment, kiedy umowa OC została podpisana przed rejestracją pojazdu, a ten nie został zarejestrowany w ciągu 30 dni od zakupu OC.

Wypowiedzenie OC w AXA wraz z końcem obowiązywania polisy

Wypowiedzenie OC w AXA należy złożyć najpóźniej jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy. W przeciwnym wypadku firma automatycznie przedłuży dotychczasowe ubezpieczenie. Jeżeli złożysz wypowiedzenie OC w AXA w tym samym dniu, w którym kończy się ubezpieczenie, firma – zgodnie z Art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych – ma prawo domagać się zapłaty za automatycznie wznowione OC. Istnieje jednak wyjątek – jeżeli dzień przed końcem trwania OC wypada w dzień wolny od pracy, można złożyć rezygnację w kolejnym dniu roboczym. Nie warto jednak czekać z tym do ostatniego dnia – lepiej złożyć wypowiedzenie OC w AXA nieco szybciej, aby mieć pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie przedłuży polisy.

Automatyczne wznowienie polisy – o czym należy pamiętać?

Nie każdy właściciel samochodu zdaje sobie sprawę, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełne prawo do automatycznego wznowienia polisy. Oznacza to, że w momencie, kiedy OC dobiega końca, a klient nie złoży rezygnacji, zostaje ono przedłużone na kolejne 12 miesięcy. Istnieje tutaj pułapka podwójnego ubezpieczenia – kiedy klient myśli, że OC w jednej firmie dobiegło końca, decyduje się na zakup ubezpieczenia auta w innej firmie. Po kilku tygodniach może otrzymać wezwanie do zapłaty od firmy, która przedłużyła poprzednie OC. Co bardzo ważne, polisa jest przedłużana automatycznie tylko wtedy, kiedy ubezpieczenie zostało wykupione przez obecnego, a nie poprzedniego właściciela pojazdu. W takiej sytuacji w momencie jego wygaśnięcia OC nie zostanie przedłużone automatycznie.

Na szczęście rezygnacja z OC w AXA w przypadku podwójnego ubezpieczenia jest bardzo prosta. Po złożeniu wypowiedzenia należy zapłacić tylko za okres obowiązywania polisy, a nie za cały okres 12 miesięcy. Co bardzo ważne, wzór wypowiedzenia OC w takiej sytuacji jest inny niż przy standardowej rezygnacji z polisy – można go znaleźć na stronie internetowej firmy AXA.

Wypowiedzenie OC w AXA – gdzie wysłać?

Istnieje kilka sposobów na wypowiedzenie OC w AXA. Należy złożyć je na piśmie, jednak nie ma konieczności dostarczania go osobiście do siedziby firmy. Możliwe jest wysłanie własnoręcznie podpisanego skanu dokumentu przez wiadomość e-mail. O dacie złożenia wypowiedzenia decyduje dzień, w którym dokument dotarł do firmy AXA. Wyjątkiem jest sytuacja, w której klient przesłał rezygnację pocztą – liczy się wtedy data stempla pocztowego.

Formularz wypowiedzenia umowy dla klientów OC AXA dostępny jest na stronie internetowej.

Wypowiedzenie OC AXA – gdzie wysłać:

Przed rezygnacją z OC w AXA sprawdź oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych

Masz wrażenie, że cena Twojego OC jest bardzo wysoka? Przed zadaniem sobie pytania „wypowiedzenie OC w AXA – gdzie wysłać?" i złożeniem wypowiedzenia OC w AXA sprawdź, na jakie ceny OC możesz liczyć w innych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wystarczy, że skorzystać z wygodnego kalkulatora OC, dzięki któremu w kilka minut sprawdzisz, gdzie znajdziesz najtańsze OC.

Sprawdź oferty X