W jakich przypadkach OC nie odnawia się automatycznie?

Tweet
Podziel się
Przez Daniel Młot

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu. Do tej pory umowy OC automatycznie przedłużały się, jeśli właściciel pojazdu nie wypowiedział wcześniej umowy. Najnowsze zmiany w prawie sprawiły, że posiadacze samochodów mogą uniknąć podwójnego ubezpieczenia, choć nie we wszystkich przypadkach.

Samochód w dobrych rękach ubezpieczyciela również w przypadku automatycznego przedłużenia OC

Za sprawą nowelizacji Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach, część kierowców będzie mogła uniknąć pułapki tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Nowelizacja nie spowodowała jednak, że w każdym przypadku OC wygaśnie po okresie ubezpieczenia.

Kiedy OC nie odnawia się automatycznie? Zakup pojazdu

Jak wyjaśniają eksperci z sektora ubezpieczeń, najnowsze zmiany w prawie spowodowały, że w wielu sytuacjach polisy przedłużają się lub nie zostają odnawiane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Nowelizacja może wprawić w zakłopotanie wielu posiadaczy pojazdów. Dlatego należy pamiętać o sytuacjach, w których nie zachodzi automatyczne przedłużenie OC. Pierwsza sytuacja zachodzi wtedy, gdy zostaje przeniesiona własność danego samochodu. W takim przypadku polisa OC obowiązuje do końca umowy i nie zostaje automatycznie przedłużona. Stąd doradcy motoryzacyjni zachęcają do maksymalnego wykorzystania czasu obowiązującego w ramach dotychczasowej polisy i dopiero po jej wygaśnięciu zdecydować się na nowe ubezpieczenie OC.

Brak przedłużenia OC – spadek lub darowizna

Polisa OC nie przedłuży się automatycznie w sytuacji otrzymania pojazdu w formie spadku lub darowizny. Jest to podobna sytuacja do zakupu pojazdu, ponieważ i w tym przypadku zachodzi przeniesienie praw własności samochodu (przeniesienie własności to nie tylko sprzedaż). Dlatego należy pamiętać, że jeśli otrzymało się pojazd z ważnym OC, polisa automatycznie wygaśnie po końcu obowiązywania ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została zawarta umowa, nie ma prawa jej automatycznie przedłużać.

Brak automatycznego odnowienia OC a zaległości

Zgodnie ze wskazówkami ekspertów, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie przedłużyć polisy OC osobom, które zalegają z zapłatą składek. Dzieje się tak w przypadku rozłożenia polisy OC na raty i braku zapłaty jednej lub większej liczby składek (na rynku funkcjonują polisy OC rozłożone na 2 lub 4 raty). Przykładowo, brak zapłaty drugiej raty polisy OC w przypadku rozłożenia kosztów ubezpieczenia na dwie raty nie spowoduje unieważnienia OC w czasie przewidzianym w umowie okresie, ale spowoduje, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie przedłuży polisy o następny rok i będzie domagało się zapłaty zaległej składki.

Kiedy jeszcze OC nie zostaje automatycznie odnowione?

Brak automatycznego przedłużenia OC jest regułą w przypadku wykupienia polisy OC krótkoterminowej, np. na okres 30 dni. Tego rodzaju ubezpieczenia są często wybierane w przypadku auta sprowadzanego z zagranicy, który nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, bądź pojazdów zabytkowych, które poruszają się po drogach sporadycznie. Krótkoterminowe OC obowiązuje tylko w okresie zawartym w umowie i nie podlega automatycznemu przedłużeniu.

W pozostałych przypadkach polisa OC przedłużona jest automatycznie, dzięki czemu można być spokojnym o ważność obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Należy pamiętać, że za brak ważnego OC przez co najmniej 14 dni grozi grzywna sięgającą aż 3700 zł. Surowa kara powoduje, że warto wiedzieć, w jakich sytuacjach OC nie jest przedłużane automatycznie, a kiedy ubezpieczyciel odnawia polisę na kolejny rok.

Porównaj ceny X