Ubezpieczenie OC - porównanie ofert

Tweet
Podziel się
Przez Mikołaj Górnik

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej, czyli tak zwane OC dla właściciela pojazdu to obowiązek, który nałożony został na właścicieli pojazdów odgórnie. To powoduje, że każdy musi się takim ubezpieczeniem zainteresować i wykupić dla siebie. Nie ma natomiast ograniczeń, jeżeli chodzi o wybór firmy, która to ubezpieczenie dostarczy. To, kto będzie otaczał ochroną, należy do decyzji właściciela i nikt nie ma możliwości ani wywierania wpływu, ani narzucenia wyboru. Warto więc porównać dostępne oferty, żeby zapoznać się z różnicami, z jakimi można się spotkać.

Ubezpieczenie OC - porównanie ofert

Porównanie ofert

Porównanie ofert możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy przedmiotem ubezpieczenia jest ten sam samochód i ten sam właściciel. Tak właśnie zostały przygotowane przybliżone kalkulacje. Wszystkie zostały wykonane dla sześcioletniego pojazdu marki Kia Rio, którym kieruje trzydziestoletnia kobieta. Oczywiście, przy wnioskowaniu o kalkulację dla siebie trzeba się liczyć z tym, że będzie ona wyglądała inaczej. Ta jednak została przygotowana wyłącznie poglądowo, dla ułatwienia analizy i wskazania, na co warto zwrócić uwagę.

 

Cecha / towarzystwo Link4 AXA direct AVIVA Liberty
 

Naliczona zniżka

 

 

7%

 

15%

 

4%

 

5%

 

Zakres oferty

 

 

OC + ASS

 

OC + ASS

 

OC + ASS

 

OC + ASS

 

składka

 

 

915,12zł

 

969zł

 

976zł

 

1220,20zł

 

Assistance

 

Tak

 

 

Tak

 

Tak

 

Tak

 

Auto zastępcze

 

 

Tak

 

Nie

 

Tak

 

 

Nie

 

Pomoc przy kolizji

 

 

Tak

 

Tak

 

Tak

 

Tak

 

To proste zestawienie już w dużym stopniu informuje o różnicach obowiązujących w różnych towarzystwach. Przede wszystkim, ten sam kierowca uzyskuje zniżkę o różnej wartości w poszczególnych firmach. Najmniejsza wyliczona to 4%, najwyższa zaś jest ponad trzykrotnie wyższa i wynosi 15%.

Zakres assistance również jest bardzo zróżnicowany. Dla porównania zostały przytoczone wyłącznie dwie najważniejsze usługi, czyli udostępnienie auta zastępczego i pomoc przy kolizji. Część firm w swojej ofercie udostępnia taką pomoc, część nie. Wiele zależy od polityki firmy i tego, jak organizuje ona swoje usługi. Powyższe zestawienie pokazuje też, że nie koniecznie najniższa składka musi też oznaczać najmniejszy zakres usług. W tej konkretnej sytuacji wypadło to zupełnie inaczej.

Ubezpieczenie OC, jako ubezpieczenie obowiązkowe warto wybrać starannie i połączyć niską cenę z wysoką jakością. Przygotowane zestawienie wskazuje, że taka opcja jest możliwa i to przy minimalnym wysiłku. Oczywiście niezbędne są tutaj różnego rodzaju porównywarki i kalkulatory ubezpieczeń, które w sposób automatyczny przeprowadzają kalkulację i przesyłają zainteresowanemu gotowe zestawienie, które może sobie samodzielnie przeanalizować.

Porównaj ceny X