Nie wypowiedziałem umowy OC – co dalej?

Tweet
Podziel się
Przez Zespół Porowneo.pl

Zmieniłeś firmę ubezpieczeniową, ponieważ udało Ci się znaleźć towarzystwo, w której OC było o wiele tańsze? Niestety, kilka tygodniu po wygaśnięciu poprzedniej polisy otrzymałeś wezwanie do zapłaty od byłego ubezpieczyciela za OC na… kolejne 12 miesięcy? Prawdopodobnie wpadłeś w tzw. pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Jeśli zadajesz sobie pytanie: „Nie wypowiedziałem umowy OC – co dalej?", koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Podwójne ubezpieczenie – poważny problem kierowców

Problem tzw. pułapki podwójnego ubezpieczenia dotyczy sporej liczby kierowców. Najczęściej występuje wtedy, kiedy poprzednia polisa dobiega końca. Kierowca zaczyna rozglądać się na nowym towarzystwem ubezpieczeniowym i udaje mu się – znajduje o wiele tańsze OC niż dotychczas. Na dzień lub kilka dni przed zakończeniem poprzedniej polisy podpisuje umowę z nowym ubezpieczycielem i jest szczęśliwy, że udało mu się tyle zaoszczędzić. Niestety, czasem radość nie trwa długo – najczęściej do momentu otrzymania wezwania do zapłaty od poprzedniego ubezpieczyciela. Okazuje się, że polisa została automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy, ponieważ kierowca nie złożył rezygnacji.

Do takich sytuacji dochodzi bardzo często. Dzieje się tak, ponieważ nie wszyscy kierowcy mają świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe, zgodnie z Art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach komunikacyjnych, mają prawo do automatycznego przedłużenia polisy w momencie, kiedy kierowca nie złoży wypowiedzenia. Na szczęście większość firm ubezpieczeniowych jest przygotowana na taką sytuację, a rezygnacja z OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia nie jest skomplikowana.

Wypowiedzenie umowy OC – kiedy jest możliwe?

Pułapka podwójnego ubezpieczenia OC to nie jedyna sytuacja, w której możliwa jest rezygnacja z polisy. Kierowcy mają prawo do złożenia wypowiedzenia OC w następujących sytuacjach:

  • kiedy OC dobiega końca – wypowiedzenie należy złożyć najpóźniej jeden dzień przed wygaśnięciem umowy,
  • po zakupie pojazdu, który był ubezpieczony – nabywca ma prawo w dowolnym momencie zrezygnować z OC,
  • w przypadku zakupu OC przez internet lub przez telefon – klient ma 30 dni na rezygnację z takiego ubezpieczenia,
  • w przypadku rejestracji pojazdu za granicą,
  • po wyrejestrowaniu pojazdu lub gdy doszło do jego trwałej utraty, na przykład na skutek kradzieży,
  • umowa OC została podpisana przed rejestracją pojazdu, a ten nie został zarejestrowany w ciągu 30 dni od zakupu OC.

Nie wypowiedziałem umowy OC – co dalej?

Jeśli okazało się, że nie wypowiedziałeś umowy OC u poprzedniego ubezpieczyciela, powinieneś jak najszybciej skontaktować się z firmą. W większości przypadków możliwe jest złożenie wypowiedzenia OC. Prawdopodobnie będziesz zobowiązany do opłacenia składki tylko za okres od daty odnowienia polisy do momenty złożenia wypowiedzenia – dlatego im szybciej złożysz rezygnację z automatycznie odnowionego OC, tym mniej zapłacisz. Pamiętaj, że w tym przypadku nie możesz skorzystać z formularza dla rezygnacji z OC przed terminem wygaśnięcia polisy. W większości towarzystw ubezpieczeniowych obowiązuje inny formularz wypowiedzenia polisy OC automatycznie wznowionej. Wystarczy, że zajrzysz na stronę firmy ubezpieczeniowej, w której miałeś dotychczasowe OC – tam z pewnością znajdziesz odpowiedni formularz.

Jak dostarczyć wypowiedzenie OC do ubezpieczyciela?

Istnieje kilka sposobów na dostarczenie do towarzystwa ubezpieczeniowego rezygnacji z polisy OC automatycznie wznowionej:

  • możesz skorzystać z formularza na stronie internetowej – zwróć uwagę, czy formularz dotyczy polisy OC automatycznie wznowionej, ponieważ wielu ubezpieczycieli wykorzystuje inne formularze niż przy standardowym wypowiedzeniu OC przed terminem wygaśnięcia,
  • przesłanie skanu wypowiedzenia wraz z własnoręcznym podpisem na adres mailowy towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • wysłanie dokumentów pocztą do siedziby firmy,
  • dostarczenie wypowiedzenia OC jednemu z agentów ubezpieczeniowych danego towarzystwa.

Rezygnacja z polisy OC automatycznie odnowionej nie jest trudna

Choć dla wielu kierowców konieczność złożenia wypowiedzenia OC w przypadku jego automatycznego przedłużenia wydaje się skomplikowana, w rzeczywistości wcale taka nie jest. Firmy ubezpieczeniowe często spotykają się z taką sytuacją, dlatego też są na nią dobrze przygotowane. Co istotne, wielu kierowców zmaga się z takim problemem. Z tego powodu koniecznie pamiętaj o tym, aby przed podpisaniem umowy OC z nowym towarzystwem ubezpieczeniowym, wypowiedzieć OC w poprzedniej firmie.

Sprawdź oferty X