Kupno samochodu bez OC – o jakich formalnościach pamiętać?

Tweet
Podziel się
Przez Zespół Porowneo.pl

W większości przypadków używane samochody w momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży mają ważne ubezpieczenie OC. Po dokonaniu transakcji przechodzi ono na nowego właściciela, który może korzystać z ubezpieczenia do momentu jego wygaśnięcia. Zdarza się jednak, że auto nie jest ubezpieczone. Jeśli zadajesz sobie pytanie, jak wygląda kupno samochodu bez OC i o jakich formalnościach musisz pamiętać, zapraszamy do naszego poradnika.

Po pierwsze: sprawdź, czy samochód jest ubezpieczony

Zakup samochodu używanego może być sporym wyzwaniem – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że sprzedawcy… nie zawsze są uczciwi. Jedną z sytuacji, na które należy uważać, są zapewnienia o tym, że samochód jest ubezpieczony. Niestety zdarza się, że pomimo gorliwych zapewnień sprzedawcy, auto już od pewnego czasu nie miało ubezpieczenia OC. Z tego powodu, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie auta, warto sprawdzić, czy jest ono ubezpieczony. Możesz to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która umożliwia sprawdzenie OC samochodu. Co prawda formularz służy przede wszystkim do sprawdzenia, czy auto, które wzięło udział w wypadku, jest ubezpieczone, jednak z powodzeniem wykorzystasz go przed zakupem auta. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN (uczciwy kierowca nie będzie miał oporów przed jego podaniem), a także datę, dla której chcesz sprawdzić ubezpieczenie. Dzięki temu będziesz miał 100% pewności, że samochód, który chcesz kupić, rzeczywiście jest ubezpieczony. Co prawda w sytuacji, w której kupujesz auto, które nie miał ważnego OC, a Ty kupisz polisę w dniu zakupu, nie ponosisz odpowiedzialności za to, że poprzedni właściciel unikał ubezpieczania pojazdu. Niemniej jednak, w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony, warto upewnić się, czy auto ma (lub nie ma) OC.

Kupno samochodu bez OC – pamiętaj o zakupie polisy

Jeżeli zdecydowałeś się na kupno samochodu bez OC, nie musisz obawiać się kary za brak ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że w momencie podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazd staje się Twoją własnością. Oznacza to, że od tej chwili jesteś zobowiązany do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC. Warto zdecydować się na zakup polisy na dzień przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. To tylko jeden dzień, a dzięki temu będzie mógł spać spokojnie, bez obaw o brak OC. W niektórych przypadkach znalezienie najtańszego OC może zająć nieco czasu – kupno ubezpieczenia dzień szybciej to dobre rozwiązanie, na które decyduje się wielu kierowców, którzy kupują używane auta. Oczywiście nie masz takiego obowiązku. Zgodnie z przepisami ubezpieczenie powinno obowiązywać od dnia, w którym podpisujesz umowę. Co istotne, jeśli zakupu samochodu dokonujesz w niedzielę, warto zatroszczyć się o ubezpieczenie już w piątek. Jeśli postanowisz czekać do poniedziałku, możesz narazić się na spore komplikacje – szczególnie jeśli w niedzielę wieczorem spowodujesz kolizję.

Skorzystaj z wygodnego kalkulatora OC

Zakupu polisy dla nowo zakupionego auta musisz dokonać najpóźniej w tym samym dniu, w którym stałeś się jego właścicielem. Możesz zrobić to przy pomocy kalkulatora OC – to najbardziej skuteczny sposób na znalezienie taniego ubezpieczenia komunikacyjnego. Wystarczy uzupełnić formularz, a kalkulator przedstawi Ci szczegółowa analizę cen OC w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wystarczy tylko wybrać tę, która jest najbardziej korzystna i… dokonać zakupu. Tak, kalkulator OC Porówneo.pl pozwala nie tylko na znalezienie najtańszego OC, ale też na wygodne dokonanie jego zakupu – bez wychodzenia z domu i spotkań z agentami ubezpieczeniowymi.

Sprawdź oferty X