Jak przewozić psa? Postaw na bezpieczeństwo

Tweet
Podziel się
Przez Zespół Porowneo.pl

Pies, który przewożony w samochodzie w nieodpowiedni sposób, może stanowić ogromne zagrożenie. Wystarczy niewielka stłuczka, aby krzywda stała się zarówno samemu zwierzakowi, jak i pasażerom, którzy znajdują się w aucie. Dotyczy to nie tylko dużych psów, ale też tych niewielkich, które ważą nie więcej niż 10 kilogramów. Sprawdź, jak przewozić psa w samochodzie.

Jak przewozić psa? Przede wszystkim bezpiecznie

Zacznijmy od oczywistego stwierdzenia – prawa fizyki są bezwzględne. W chwili wypadku samochodowego podczas jazdy z prędkością 50 km/h nawet 3-kilogramowy pies odpowiada masie ponad 90 kg. Właśnie z taką siłą uderzy w pasażerów lub w przednią szybę. Im cięższy i większy jest pies, tym siła będzie większa – szczególnie przy dużej prędkości. Z tego powodu tak ważne jest to, aby odpowiednio przewozić psa. Dotyczy to nawet krótkim tras, takich jak droga do sklepu czy do sąsiedniej dzielnicy. Na szczęście istnieje wiele sposobów na bezpieczne przewożenie zwierząt.

Transporter dla małych i średnich psów

Choć transportery dla psów nie wśród wszystkich cieszą się dobrą opinią, to mogą doskonale sprawdzić się w przypadku niewielkich zwierząt. Transporter powinien zostać dobrany do rozmiaru i wagi psa. Nie może być za mały, ponieważ pies nie będzie mógł swobodnie się poruszać. Jeśli jednak będzie zbyt duży, może stwarzać dla zwierzęcia zagrożenie. Warto udać się do specjalistycznego sklepu, w którym personel pomoże w doborze odpowiedniego transportera dla psa. Dodatkowo warto umieścić w nim kocyk i ulubioną zabawkę psa – dzięki temu będzie czuł się bezpieczniej, szczególnie jeśli nie jest przyzwyczajony ani do podróżowania samochodem, ani tym bardziej do transportera. Bardz ważne jest to, aby transporter był przypięty pasami lub umieszczony za przednim siedzeniem. Nie należy stawiać go na siedzeniu ani tym bardziej trzymać na kolanach. Zgodnie z Art 61 Pkt. 3 Kodeksu Ruchu Drogowego, ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu.

Szelki i mata dla dużego psa

Właściciele dużych psów mogą zdecydować się na specjalne szelki, które pozwalają na zabezpieczenie zwierzęcia. Należy dokładnie zapoznać się z instrukcją – bardzo istotny jest tutaj sposób montowania szelek do pasów bezpieczeństwa. Dodatkowo warto skorzystać z maty, która montowana jest do zagłówków tylnych i przednich foteli. Pozwoli ona na uchronienie tapicerki przed sierscią czy śliną.

Mata do bagażnika

Kolejne ciekawe rozwiązanie to specjalna mata do przestrzeni bagażowej – ta również sprawdzi się w przypadku największych psów. Istotne jest to, aby mata była antypoślizgowa. Zmniejszy ona ryzyko przemieszczania się zwierzęcia w czasie hamowania czy skręcania. W tym przypadku również możesz położyć na macie dodatkowy koc – szczególnie zimą. Oprócz tego warto zamontować specjalną kartkę, która oddzieli kabinę pasażerską od przestrzeni bagażowej. Dzięki temu, w razie wypadku, zminimalizowane zostanie ryzyko, że pies ucierpi lub zrobi krzywdę pasażerom.

Zadbaj o komfort podróży dla siebie i zwierzaka

W związku z rosnącą popularnością podróżowania z psami, w sklepach zoologicznych pojawia się coraz więcej ciekawych przedmiotów. Jeśli podróżujesz z czworonogiem podczas upałów, może zaopatrzyć się w specjalną matę chłodzącą. Dzięki niej upał nie będzie tak bardzo doskwierał zwierzęciu. Sprawdzą się również osłonki na okno, któe uchronią psa przed nadmiarem słońca, a tym samym przed nadmierną temperaturą.

W każdej sytuacji należy pamiętać o tym, aby mieć w aucie karmę dla psa oraz miskę na wodę. Warto skorzystać ze specjalnych, szczelnych pojemników, dzięki którym wnętrze auta nie zostanie zabrudzone czy zalane wodą. Oprócz tego warto mieć zabawkę lub gryzak dla psa, a także kilka przekąsek – te przydadzą się podczas postoju, szczególnie jeśli zwierzak nie będzie zbyt chętny do kontynuowania podróży.

Co na temat przewożenia psa mówią przepisy?

Przepisy ruchu drogowego nie mówią wprost, w jaki sposób należy przewozić psa. Mimo to za niewłaściwe przewożenie psa można otrzymać mandat. Zgodnie z Art. 60 Pkt. 1 Kodeksu Ruchu Drogowego, zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Jeżeli w czasie kontroli policja uzna, że pies (lub inne zwierzę) przewożony jest w nieodpowiedni sposób, może nałożyć mandat. Z tego powodu należy przewozić psa w taki sposób, aby nie zagrażał nikomu z pasażerów. Istotne jest również zdrowie i bezpieczeństwo psa. Kiedy jest on przewożony bez żadnego zabezpieczenia, nawet gwałtowne hamowanie czy ostry zakręt mogą stanowić dla niego zagrożenie.

Mandat za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie

Planujesz podróż z psem i zastanawiasz się, ile wynosi mandat za niewłaściwe przewożenie psa w samochodzie? Zgodnie z taryfikatorem mandatów w 2019 roku mandat taki wyniesie minimum 200 zł. Należy również zadbać o komfort zwierzęcia. Warto tutaj wspomnieć, że pozostawienie psa w samochodzie bez dostępu do świeżego powietrza może zostać ukarane mandatem w wysokości 500 zł. W związku z powtarzającymi się przypadkami takich sytuacji, wprowadzono w Polsce odpowiedni przepis. Dodatkowo takie postępowanie może zostać uznane za znęcanie się nad zwierzętami, co z kolei może być ukarane nie tylko kara grzywny, ale też ograniczenia wolności więzienia i – po wydaniu przez sąd odpowiedniej decyzji – odebraniem psa właścicielowi. A zatem należy pamiętać nie tylko o bezpiecznym przewożeniu zwierzaka, ale też o zadbaniu o niego w czasie postoju.

Jak przewozić psa – podsumowanie

Zanim wyruszysz w jakąkolwiek podróż z czworonogiem, dowiedz się, jak przewozić psa. Od tego zależy nie tylko komfort psa w czasie trasy, ale też bezpieczeństwo – Twoje, pasażerów i samego zwierzaka. Na szczęście w sklepach można znaleźć mnóstwo ciekawych rozwiązaniach, między innymi transportery, szelki dla psów czy specjalne maty. Odpowiednie przygotowanie do podróży z psem sprawi, że unikniesz stresu, a sam zwierzak z pewnością polubi jazdę samochodem i zawsze chętnie wyruszy w kolejną podróż.

Sprawdź oferty X