Ubezpieczenie roweru od kradzieży

Tweet
Podziel się
Przez Zespół Porowneo.pl

Wiosna i lato to doskonały czas na wycieczki i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Piękna pogoda sprzyja podróżowaniu, zachęca do wyjścia z domu, zachęca do aktywności fizycznej. Jednym ze sposobów spędzania czasu na świeżym powietrzu mogą być na przykład wycieczki rowerowe. Łączą one w sobie aktywność fizyczną, obcowanie z naturą, przyrodą, podróżowanie i świetną zabawę. Trzeba tylko pamiętać o tym, by dobrze swój rower zabezpieczyć zarówno podczas postoju, w czasie przerwy w podróży, jak i w czasie przechowywania swojego roweru w piwnicy lub garażu.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży

Kradzież lub uszkodzenie roweru

Do uszkodzenia roweru nie dochodzi tak często jak do jego kradzieży. Niestety, statystyki jednoznacznie wskazują, że coraz więcej rowerów jest kradzionych zarówno z miejsc przechowywania (piwnic i garaży), jak z parkingu, na którym rowerzysta na chwilę się zatrzymał, jest to tak zwana kradzież „spod sklepu”, jak i z rąk samego właściciela. Brzmi nieprawdopodobnie, ale przecież nikt nie będzie walczył z niebezpiecznym złodziejem, gdy ten użyje groźby by odebrać rower.

Rowerzyści doskonale znają takie sytuacje, wiedzą, że nie jest to nic przyjemnego i nic miłego. Poza samym nieprzyjemnym doświadczeniem dochodzi bowiem jeszcze realna strata materialna. Rowery kosztują od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Strata takiej kwoty w postaci utraty roweru boli tym bardziej. Oczywiście, weekendowy rowerzysta nie inwestuje kilkunastu tysięcy w rower. Z drugiej jednak strony złodzieje kradną nie tylko weekendowym.

Ochrona rowerów do tej pory nie była satysfakcjonująca, ale z roku na rok sytuacja się zmienia i towarzystwa ubezpieczeniowe coraz chętniej oferują różnorodne rozwiązania, które mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa rowerzystów.

Zobacz również: https://porowneo.pl/ubezpieczenia/porady/ubezpieczenie-na-zycie

Ubezpieczenie roweru

Standardowe i najbardziej popularne rozwiązanie ubezpieczeniowe stanowi swego rodzaju rekompensatę, ale jego zakres jest bardzo ograniczony. Jest to ubezpieczenie od kradzieży, ale musi to być kradzież z włamaniem lub kradzież rozbójnicza.

Kradzież z włamaniem ma miejsce wtedy, gdy złodziej włamuje się do piwnicy lub garażu by ukraść wspomniany rower. Jest to coraz rzadziej spotykana forma kradzieży. Bloki i mieszkania są coraz lepiej zabezpieczane, taka kradzież jest więc coraz trudniejsza, a z drugiej strony jest to po prostu zbyt czasochłonne i zbyt pracochłonne.

Kradzież rozbójnicza zdarza się zdecydowanie częściej. Jest to kradzież niejako bezpośrednia. Złodziej stosuje siłę lub groźbę wobec właściciela roweru i w ten sposób mu go odbiera. Pobity lub zastraszony rowerzysta nie walczy o swoją własność tylko odstępuje, ponieważ boi się o swoje życie i zdrowie.

Niektóre firmy rozszerzają zakres oferowanej pomocy również o kradzież „spod sklepu”. Jeżeli w godzinach dziennych dojdzie do tego rodzaju kradzieży ubezpieczenie zostanie wypłacone. Jeżeli kradzież bez włamania czy bez zmuszenia będzie miała miejsce w nocy, firma uznaje że było to niedbalstwo właściciela, nie zabezpieczył swojego roweru należycie i dlatego doszło do zdarzenia. Nie jest to duże ograniczenie. Na rowerze podróżuje się w dzień, więc taka forma zabezpieczenia jest jak najbardziej cenna.

Ubezpieczenie casco dla roweru

Inne towarzystwa ubezpieczeniowe dodatkowo oferują w swoich rozwiązaniach ubezpieczenie casco dla roweru – tu oczywiście są z góry określone kwoty, ubezpieczenie NNW dla samego rowerzysty oraz ubezpieczenie bagażu w czasie odbywania rowerowej podróży.

Rozwiązania są coraz ciekawsze i coraz pełniejsze. Co za tym idzie, można coraz lepiej chronić swój rower. Warto więc zainteresować się tematem przed wyruszeniem na pierwszą w sezonie wycieczkę rowerową.

Sprawdź podobne:

Kradzież w ubezpieczonej firmie - czyli na co możesz liczyć

Sprawdź oferty X