Jakie korzyści daje wykupienie ubezpieczenia OC?

Tweet
Podziel się
Przez Zespół Porowneo.pl

Konieczność zakupu obowiązkowego OC budzi u kierowców wiele emocji. Niektórzy uważają to za konieczność, inni natomiast… woleliby, aby ubezpieczenie samochodu było dobrowolne. Która ze stron ma rację? I przede wszystkim – jakie korzyści daje wykupienie ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenie OC – obowiązkowe dla każdego kierowcy

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy posiadacz auta jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC. Jego zakres jest szczegółowo regulowany przez Ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Według tej ustawy, która pochodzi z 22 maja 2003 roku, każdy posiadacz pojazdu mechanicznego (nie tylko samochodu) ma obowiązek kupna ubezpieczenia OC.

Mimo to około 100 000 kierowców w Polsce nadal korzysta z pojazdu bez ważnego OC. Wynika to z badania, przedstawionego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Choć jest to zaledwie 1% wszystkich polskich kierowców, brak OC może okazać się katastrofalny w skutkach. Chodzi tutaj nie tylko o samego kierowcę, który może otrzymać bardzo wysoką karę, ale też o bezpieczeństwo osób trzecich – do tej kwestii wrócimy w dalszej części artykułu.

Kary za brak OC są coraz wyższe

Nie jest tajemnicą, że kary za brak OC są coraz wyższe. Dzieje się tak, ponieważ ich wysokość jest ściśle skorelowana ze wzrostem pensji minimalnej, a ta – jak wiadomo – rośnie w Polsce w bardzo szybkim tempie. Brak ważnego OC w przypadku kolizji może doprowadzić do sporych komplikacji. Kiedy kierowca, który porusza się bez ubezpieczenia, spowoduje kolizję lub wypadek, będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni. O ile będzie to niegroźna stłuczka, koszt może być niezbyt wysoki. Jeżeli jednak kierowca spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu i konieczna będzie operacja lub wieloletnia rehabilitacja osoby poszkodowanej, koszty mogą sięgnąć kilkuset tysięcy złotych.

Co w sytuacji, jeśli kierowca nie ma tyle pieniędzy lub, co gorsza, zbiegł z miejsca wypadku? Odszkodowanie wypłacane jest z budżetu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Nic więc dziwnego, że UFG bardzo zależy na tym, aby kierowcy płacili OC, a za brak ubezpieczenia przewidują wysokie kary. Nawet jeśli odszkodowanie zostanie wypłacone przez UFG, Fundusz i tak będzie ubiegał się o zwrot pieniędzy od osoby, która spowodowała wypadek – o ile oczywiście jej tożsamość będzie znana. Przy okazji warto wspomnieć o tym, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma bardzo dużą skuteczność w wykrywaniu kierowców, którzy uchylają się od obowiązku opłacenia OC. W 2018 roku wykryli aż 75% przypadków, dlatego z całą pewnością nie warto ryzykować.

Ile wynoszą kary za brak OC w 2019 roku?

  • brak ubezpieczenia do 3 dni – mandat w wysokości 900 złotych dla aut osobowych, 1350 zł dla samochodów ciężarowych, ciągników i autobusów, 150 zł dla innych pojazdów, na przykład skuterów czy motorów,
  • brak OC od 4 do 14 dni – 2250 zł dla samochodów osobowych, 3380 dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników, 380 dla skuterów, motorów i innych pojazdów;
  • brak ważnego ubezpieczenia przez okres dłuższy niż 14 dni – aż 4500 zł dla samochodów osobowych, 6750 dla samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników, 750 zł dla innych pojazdów.

Należy pamiętać, że kary za brak OC w 2020 roku będą jeszcze wyższe. W przypadku samochodów osobowych, gdzie brak ważnego OC trwał dłużej niż dwa tygodnie, kara może sięgnąć nawet 5200 złotych. Będzie to rekordowy wzrost, ponieważ kara za brak OC w 2018 roku w identycznej sytuacji wynosiła 4200 złotych, a w 2017 roku – 4000 zł. Jeśli chodzi o karę za brak OC w 2020 roku, wzrośnie ona o 700 zł, co bez wątpienia jest najwyższym wzrostem w ciągu ostatnich lat.

Jakie korzyści daje wykupienie ubezpieczenia OC?

Przejdźmy zatem do sedna, czyli odpowiedzi na pytanie, jakie korzyści daje ubezpieczenie OC. Tak naprawdę ubezpieczenie OC nie chroni interesu kierowcy, który je wykupuje, ale osób trzecich, czyli innych użytkowników drogi. W momencie, kiedy dojdzie do wypadku lub kolizji, odszkodowanie zostaje wypłacone przez ubezpieczyciela – kierowca nie musi zatem ponosić kosztów, związanych z kolizją. Świadomość tego, że codziennie poruszamy się po drogach, na których każdy z kierowców posiada ważne ubezpieczenie OC, bez wątpienia zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Jednocześnie jednak obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC chroni również właściciela polisy. Czasem wystarczy sekunda nieuwagi, aby doszło do stłuczki – szczególnie w dobie pośpiechu i ogromnej ilości samochodów na drogach. Co prawda zakup OC może być sporym wydatkiem, jednak konieczność wypłacenia odszkodowania czy pokrycia kosztów leczenia może okazać się rujnująca dla domowego budżetu. A zatem kierowcy, którzy uważają, że lepiej jest zaryzykować i nie płacić OC powinni zapamiętać, że w momencie spowodowania wypadku sytuacja finansowa może ulec gwałtownemu pogorszeniu.

Podsumowując, nie warto traktować OC jako kolejnego podatku. Osoby, które zastanawiają się, jakie korzyści daje wykupienie ubezpieczenia OC, powinny skupić się przede wszystkim na tym, że OC zapewnia im bardzo szeroką ochronę. Dodatkowo każdy kierowca jest w pewnym sensie chroniony przez polisy innych użytkowników drogi, a tych każdego dnia spotykamy całe mnóstwo. Jeżeli konieczność płacenia OC stanowi zbyt duże obciążenie dla portfela, warto poszukać sposobów na to, jak znaleźć tanie OC. Jednym z nich jest kalkulator OC, który pozwala w kilka minut znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu na rynku.

Sprawdź oferty X