Sprawdzenie salda w bankomacie - porównanie ofert

Tweet
Podziel się
Przez Zespół Porowneo.pl

Stała kontrola nad saldem dostępnym do wykorzystania jest niezwykle ważna, ale jednocześnie dość czasochłonna i wymagająca. Nie da się pamiętać stanu konta, szczególnie jeżeli wykonuje się dość dużo transakcji. Nie zawsze też jest dostęp do bankowości internetowej, czy też nie każdy korzysta z aplikacji mobilnej. Wiedza na temat dostępnych środków jest natomiast ważna nie tylko dla kontrolowania dokonywanych wydatków, ale również, by wiedzieć na ile jeszcze w danym miesiącu można sobie pozwolić, czy wpłynęły wszystkie pensje i czy wszystkie opłaty zostały uregulowane.

Sprawdzenie salda w bankomacie - porównanie ofert

Jednym ze sposobów na sprawdzenie stanu konta niemalże w dowolnym momencie jest sprawdzenie go w bankomacie. Obecnie, bankomatów jest bardzo dużo, nie są rzadkością, znalezienie więc odpowiedniego urządzenia nie powinno stanowić większego kłopotu. Co za tym idzie, taką weryfikację można zrobić będąc w dowolnym mieście, niemalże w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Duża swoboda i ogromne możliwości. Warto jednak pamiętać, że niektóre banki za taką usługę naliczają opłaty. Jaka jest ich wysokość i kiedy są pobierane, to zależy od zasad panujących w danym banku. Nie mniej, warto to sprawdzić, zanim zacznie się wykonywać tego rodzaju operacje, żeby później nie było zaskoczenia.

Darmowe sprawdzanie salda w bankomacie

Oczywiście, są sposoby na to, by obejść konieczność ponoszenia opłat za sprawdzenie stanu własnego konta. Jest to możliwe pod warunkiem, że zapytanie jest realizowane w bankomacie tego banku, w którym jest konto. Krótko mówiąc, jeżeli saldo jest sprawdzane w „swoim” bankomacie, bank nie naliczy opłat. Niewątpliwie, ciekawostką jest to, że nie wszystkie banki tak do tego podchodzą.

Bezpłatnie saldo sprawdzą posiadacze kont w następujących bankach, oczywiście pamiętając, że sprawdzić należy w urządzeniu należącym do tego właśnie banku:

W tym miejscu należy również dodać, że klienci banku ING Bank Śląski mogą również bezpłatnie sprawdzić stan swojego konta w bankomatach Planet Cash (Mapa bankomatów: https://www.planetcash.pl/znajdz-bankomat-i-wplatomat), co jest dość dużym wyjątkiem na rynku. (Informacja na stronie banku: https://www.ing.pl/aktualnosci?news_id=1103366-wplacaj-gotowke-w-bankomatach-sieci-planet-cash) Zasadniczo, kontrola salda w Planet Cash i Euronet jest droższa niż w bankomatach należących do banków, które nie obsługują danego konta.

Niektóre banki przygotowały ofertę dla określonych grup klientów i to właśnie te grupy również mają możliwość kontrolowania salda w bankomatach niepłatnie. Alior Bank nie pobiera na przykład opłat od klientów indywidualnych, a od firmowych już pobiera. Credit Agricole zwolnił z opłaty posiadaczy platynowej karty, a Bank Zachodni WBK (7 września 2018 r., do Krajowego Rejestru Sądowego została wpisana nowa nazwa banku - Santander Bank Polska S.A) zwolnił klientów poniżej 20 roku życia, którzy korzystają z karty MasterCard<20.

Widać zatem, że nie jest to sytuacja jednorodna ani ujednolicona. Właśnie dlatego warto sprawdzić, jakie zasady obowiązują w danym banku, zanim zacznie się wykonywać jakiekolwiek operacje, łącznie z weryfikacją salda. Poniża tabela z pewnością ułatwi to zadanie.

Ile kosztuje sprawdzenie salda w bankomacie – zestawienie ofert

Poniższa tabela obrazuje, jakie koszty należy ponieść sprawdzając stan swojego konta  zarówno w bankomatach należących do tego banku, w którym konto jest prowadzone, jak i w innych.

Bank

 

 

Sprawdzanie bezpłatneSprawdzanie płatne
Alior Bank

 

 

Konto wyższej jakości;

klienci indywidualni

5zł - Konto Rozsądne, Konto Alior Rachunki Bez Opłat, Konto Walutowe, Konto Internetowe;
Bank BPH

 

 

W bankomatach BPH1 zł  w pozostałych bankomatach
Bank Millenium

 

 

W bankomatach Millennium0,5zł – bankomaty BZ WBK i Planet Cash

2zł – pozostałe bankomaty

BZ WBK

 

 

Posiadacze karty VIP

Posiadacze karty MasterCard<20

2 zł – pozostali klienci

 

Deutsche Bank

 

 

-Wszyscy i zawsze 5zł
Getin Bank-0,99zł wszyscy klienci w każdym bankomacie

 

Eurobank

 

 

W bankomatach Eurobanku1zł w pozostałych bankomatach

 

Widać na podstawie powyższej tabeli, że zasady i wysokość opłat są bardzo zróżnicowane i zależą wyłącznie od indywidualnych ustaleń wprowadzonych w banku. Niektóre placówki w ogóle nie udostępniają tej usługi za dramo, a inne udostępniają w bardzo różnych cenach, zaczynając od kwot poniżej złotówki aż do 5 złotych. Decydując się natomiast na nowe konto w banku, warto ten element wziąć pod uwagę, jako jeden z czynników decydujących o wyborze placówki.

Sprawdź oferty X